A manapság megfelelő szépségideál eléréséhez leginkább mindenki fogyni akar. De mi történik, ha valaki épp túl soványnak érzi magát, s hízni szeretne? Egyszerű: jön a hízókúra...
A teltebb nők egy része irigykedve nézi a vékonyakat, pedig a soványságnak - éppúgy, mint a túlsúlynak - káros következményei lehetnek: az izmok elgyengülnek, a test zsírtartalékai lecsökkennek, majd eltűnnek. Tehát a túlzott soványság sem egészséges, gondoljunk itt akár az anorexia, akár a bulímia nevű betegségekre például.
A soványság gyakran az egyén alkatától függ, neki csak a zsírtartaléka kevés, nem kötelező híznia. Sőt, akkor sem hízik, ha sokat eszik. Meglepő, de annak, aki túlzottan sovány, éppoly nehézséget jelenthet pár kiló felszedése, mint a fogyókúrázók számára annak leadása. A bajnak több oka lehet: elképzelhető, hogy nem megfelelően táplálkozik, de ugyanúgy lehet szervi vagy mentális probléma is a háttérben.
Az elsőn, vagyis az energiabevitel hiányán lehet a legkönnyebben segíteni. Szakemberek szerint naponta négy-öt kiadós étkezésre van szükség a hízókúrához. Minden nap kell enni nyers gyümölcsöt vagy zöldséget, húst, tojást, kenyeret vagy kekszet, kis mennyiségű zsiradékot, inni pedig tejterméket és ásványvizet ajánlatos. A hízáshoz tanácsos az izmokat is erősíteni. Miután a remélt 2-3 kg-ot felszedte, fontos, hogy ne engedje el magát, mert gyorsan veszíthet a testsúlyából.
A szervi vagy mentális hátterű "soványság" okozta problémára már nem ennyire egyszerű megoldást találni. Így ebben nem is tudunk tanácsot adni, sajnos, illetve csak annyit, hogy mindenképpen ajánlott szakorvoshoz fordulni, aki majd kitalálja, hogy mi a helyes út...
Súlygyarapodás diétával?
Ha valaki néhány pluszkilóra vágyik, a dietetikusok általában a roboráló diétát írják elő. Ennek az a lényege, hogy növeli az energiabevitelt mind a fehérje-, a zsír-, mind a szénhidrátmennyiség emelésével. A rendszeres étkezés ebben az esetben is minimum napi ötszöri alkalmat jelent. A diétán belül két szempont érvényesül: egyrészt a megfelelően magas energiatartalmú nyersanyagok választása, másrészt a jó konyhatechnológia (milyen módon készítjük el az ételt).
Édesség helyett hús
Oda kell figyelnünk arra, milyen terméket vásárolunk és fogyasztunk, miből készítjük el ételeinket. A gazdagabb energiatartalmú tejet és tejtermékeket (1,5-ös zsírtartalmú helyett 2,8-as, 20%-os tejföl, tejszín, kalóriadúsabb sajtok) válasszuk. Mindenféle magasabb energiatartalmú hús (mint például a sertés- és marhahús bizonyos részei), húskészítmény ehető. A gabonafélék közül inkább teljes kiőrlésű kenyeret fogyasszunk, még jobb, ha bármilyen olajos magvas vagy sajtos fajtát (napraforgómagos kenyér, sajtos baguette) veszünk. Fontos, hogy ugyan a cukor energia, mégse abból vigyünk be pluszkalóriákat, és az édesség soha ne helyettesítse a főétkezést, sokkal inkább kövesse azt.
Ne sajnáld a kalóriát!
A jó konyhatechnológia azt jelenti, hogy olyan elkészítési eljárásokat alkalmazunk, melyek pluszenergiával látják el az ételt. Az alábbi módszereknek köszönhetően jóval több kalóriát vihetsz be a szervezetedbe ugyanannyi táplálék elfogyasztásával. A dietetikusok azt javasolják, ha nem tudsz nagyobb mennyiséget megenni, akkor dúsítsd az ételeket (például a rántottára szórj reszelt sajtot). Így nem kell óriási adagokat készítened, mert a dúsítás által a fogásokban több lesz az energia. Főként a habarás ad lehetőséget arra, hogy többletenergiát vigyünk be. A liszt mellett tejet, tejfölt, tejszínt, tojássárgáját használjunk. Gyümölcs- és krémleveseket ne vízzel, hanem tejszínnel vagy tejföllel habarjunk be, így kalóriadúsabbak lesznek (a habarás egyik speciális formája a legírozás, aminek során a tojássárgáját tejszínnel vagy tejföllel összekeverjük). A manírozást akkor alkalmazhatjuk, ha a főzelék vagy a mártás nem elég sűrű. Vajat vagy margarint kockákra vágunk, beleforgatjuk lisztbe, és hozzátesszük az ételhez. Montírozáskor pedig a kész ételhez (pl. mártások) pluszzsiradékot adunk (vaj, margarin).
Mit tanácsol a dietetikus?
„Mint ahogy mindig, túlzott soványság esetén is az az első, hogy táplálkozási anamnézist készítünk - mondja Gecse Andrea dietetikus -, és kiszámoljuk a testtömegindexet a testsúly és a magasság alapján. A normális tartomány alsó határa mára lejjebb tolódott (18,5 és 25 között áll jelenleg); mindez azt jelenti, hogy a soványabb lányok is a normális értéknek felelnek meg. A továbbiakban családi anamnézist veszünk fel, hogy megvizsgáljuk, a soványság lehet-e örökölt tulajdonság. Kitérünk az étkezési szokásokra, megnézzük, vannak-e az illetőnek olyan betegségei, amelyek a diétát befolyásolhatják. Elsősorban irányt mutatunk, és a napi életvitel figyelembevételével mintaétlapot készítünk, melynek betartásával elérhetjük a kijelölt célt. Ha nem találunk rendellenességet, akkor valószínűsíthető, hogy az illető egyszerűen csak „ilyen alkat". Ahogy Zsuzsa esetében látjuk, akinek jelenlegi testtömegindexe (17,15) még mindig kevéssel az átlag alatti."
Heti fél kiló
Ha hízni akarunk, az ideális az, ha heti fél kiló súlygyarapodásra törekszünk. Ezt akkor érhetjük el, ha a napi normális kalóriafogyasztásunkat körülbelül 500 kcal-val növeljük. Dietetikus segítségével kiszámolható, hogy egyénileg kinek mennyi a napi szükséges kalóriamennyisége. A példa kedvéért lássuk az én adataimat: a magasságom (170 cm) és a korom alapján (26 év) a normál testsúlyom 53 és 67 kilogramm közötti, vagyis az ideális súlyt megállapíthatjuk 58 kilóban. A napi energiabevitelt úgy kell kiszámolni, hogy az ideális súlyodat beszorzod 30-35 kcal-val. Vagyis én naponta körülbelül 1900 kcal-át fogyaszthatok el. Könnyen azt hihetnénk, hogy ha hízni szeretnénk, nincs szükségünk mozgásra, hiszen általában akkor tornászunk, ha ledobni akarjuk kilóinkat. Ha viszont egy hízókúra alatt valaki egyáltalán nem mozog, a bevitt pluszenergia és -zsír hamar a pocakján fog megjelenni ahelyett, hogy izomként épülne be. A mozgás amúgy is jó közérzetet és persze jobb étvágyat biztosít!
Az egészségestáplálkozás 10 alapelve
1. Együnk minél változatosabban.
2. Használj növényi eredetű zsiradékot (olaj, margarin).
3. Figyelj a só- fogyasztásra. č Édességet, még ha hízni akarunk is, csak a főétkezés után együnk.
4. Mindennap fogyasszunk fél liter tejet vagy ennek megfelelő értékű tejterméket.
5. Mindennap együnk friss zöldséget, gyümölcsöt.
6. A megfelelő mennyiségű rost beviteléhez válasszunk teljes kiőrlésű gabonafélékből készült pékárut.
7. Próbáljunk meg naponta legalább ötször
8. étkezni.
9. Szomjunkat vízzel csillapítsuk.
10. A helyes táplálkozás nem jelent tilalmat semmire nézve.